zveřejněno: 10. 06. 2017

International MTB marathon MALEVIL Cup 2017

Ve znamení rekordů se nesl 18. ročník prestižního mezinárodního závodu maratonu horských kol International MTB marathon Malevil Cup 2017 v Lužických horách, který je součástí seriálu Marathon Man Europe. Rekordní počet účastníků z rekordního počtu zemí a nejrychlejší čas na nejdelší trati byly hlavními znaky letošního ročníku.
Evropská a česká maratonská špička se postavila na start perfektně připravené trati v Jablonném v Podještědí, která svým profilem a technickou náročností platí za jednu z nejtěžších v ČR. Největší hvězdou závodu byl ital Tony Longo z teamu Wilier Force Squadra, který však v úvodu závodu přetrhl řetěz a následný defekt ho vyřadil ze závodu. Úlohu hvězdy závodu tak hladce převzal jeho týmový kolega Johny Cattaneo, který vyhrál v nejrychlejším čase historie a nechal za sebou všechna známá česká jména. O jeho nasazení svědčí i to, že byl z cíle odvezen záchrankou do liberecké nemocnice s ledvinovou kolikou.
Letošní ročník provázelo krásné počasí a i když v noci před závodem sprchlo, trať zůstala pevná a suchá. Na střední distanci (65km) nastoupila Anička Kolářová, které náročná trať Malevilu vyloženě sedí. Bohužel při přejezdu přes schody na občerstvovací stanici v německém Oybině propíchla zadní plášť a pomalý defekt ji limitoval. Musela dofukovat kolo a tato časová ztráta ji i přes závěrečnou stíhací jízdu připravila o třetí příčku, na kterou ztratila zhruba minutu. Dojela ve své kategorii W30 na 4. místě, celkově pak mezi ženami 5.
Na dlouhé trati (100km) nastoupil Radek Štrosmajer a Jirka Suchánek. Radek se nechal po startu lehce zavřít a Jirku dojel na zhruba 30.km, na vrchol stoupání na Hvozd na 60.km dojeli společně, zde však musel Jirka doplnit bidon a Radek pokračoval bez pauzy dál. V závěru se projevily Radkovi vytrvalecké schopnosti a poslední třetinu závodu zrychloval. Dojel na konečném 87. místě v kategorii mužů a na 25. místě v kategorii M30A. Jirka dokončil závod cca 4 min. po Radkovi na konečném 98. místě v mužích a ve své kategorii M40A skončil na pěkném 9. místě.