zveřejněno: 04. 08. 2019

ME XTERRA Czech Prachatice 2019

První srpnový víkend roku 2019 se Prachatice, "brána Šumavy" a rodné město Kateřiny Nash cyklokrosařky, repre bikerky a olympioničky v XC a klasickém lyžování, staly dějištěm otevřeného Mistrovství Evropy v terénním triatlonu XTERRA. V pátek, den před hlavním závodem šampionátu, se Velké náměstí v Prachaticích stalo místem dětských doprovodných závodů. Na jejich start se nakonec postavila více jak stovka dětských sportovců. Ti nejmenší závoďáci soutěžili pouze v běhu, děti nad osm let už závodily v duatlonu.

Potom se na start charitativního běhu na 5 km Herbis trail run postavilo asi padesát příchozích i profesionálů, kteří tak uctili památku  Tomáše Procházky přezdívaného "Herbert", který byl profesionálním vojákem kynologem, zastřeleným minulý rok na misi v Afgánistánu. Herb byl neodmyslitelnou součástí realizačního týmu při dřívějších akcích XTERRA Czech. Výtěžek ze startovného putoval na Nadační fond Armády České republiky. Za tím vším stojí moji dva kamarádi. Praotec a páteř České Xterry "starý Ironman" Michal Piloušek senior se svým synem Michalem Pilouškem mladším, ředitelem celého tohoto podniku, který je příznivcem VELOSPORTU  Richarda a Lukáše Valentových. Nejen proto " Pilník " sedlá kola Scott a Cannondale, ale jezdí na nich hlavně proto, protože jsou number one!!

Prvním sobotním závodem Mistrovství Evropy XTERRA byl Xterra sprint  300 m plavání- 12 km MTB- 5 km běh. Závod byl vyrovnaný a vítězství dosáhl Matěj Lukeš z triatlonu Plzeň. Mistrovství Evropy Xterra Czech 2019 celou sobotu přenášela živě přímými vstupy i Česká televize. Jak jsem se posléze dozvěděl, tak přímý přenos v TV sledovaly i Pelhřimoské cyklistické legendy!!laugh Xterra sprint letos absolvovala i organizátorka Verča Bubeníková " Mňouk ", která ve své kategorii Ž 30-39 obsadila 2. místo. Mňouk totiž kdysi hájila  barvy VELOSPORTU coby plavkyně v dívčí štafetě na SP XTERRA Czech 2015 spolu s naší bikerkou Aničkou Kolářovou a běžkyní Ajkou Elsnic nyní již Andreou Vihanovou. Andrea byla tenkrát náhradnicí za zraněnou běžkyni z Kamenice nad Lipou Terezku Chlupovou. Děvčata tehdy se svou štafetou na dlouhé  trati Světového poháru  obsadila senzační 2. místo!yes

Po sprintu přišel na řadu hlavní mistrovský závod, kde na  startu nemohl samozřejmě chybět ani Václav Holub triatlet  týmu VELOSPORT Valenta SCOTT Team. Hlavní závod měl distance 1,5 km plavání-35 km MTB-10 km běh. Závod ovládl a mistrem Evropy se stal Francouz Arthur Serrieres před Španělem Rubenem Ruzafou za kterým byl na třetím místě Jihoafričan Bradley Weiss. Náš Venca Holub závod dokončil na velice slušném 23. místě, mezi Evropany byl pak 21 z celkem cca 300 startujících. Mezi ženami se umístila na 1. místě Morgane Riou FRA před žijící legendou ženské Xterry Helčou Karáskovou CZE, 3 místo na bedně pro sebe získala Loanne Duvoisin SVI.  Závodní víkend byl zakončený nedělním XTERRA Short Trackem 400 m plavání-12,3 km MTB-2,4 km běh, jenž byl Xterra novinkou.  V XTERRA Short Tracku mezi ženami zvítězila Loanne Duvoisin , mezi muži byl první Arthur Serrieres. Nejvyšší příčku mezi VIP obsadil  Sylvian Fesquet .