zveřejněno: 08. 08. 2019

ME XTERRA Czech Prachatice 2019

První srpnový víkend roku 2019 se Prachatice, "brána Šumavy" a rodné město Kateřiny Nash, repre bikerky, cyklokrosařky a olympioničky v xc a klasickém lyžování,, staly dějištěm otevřeného Mistrovství Evropy v terénním triatlonu XTERRA. V pátek, den před hlavním závodem šampionátu, se Velké náměstí v Prachaticích stalo místem dětských doprovodných závodů. Na jejich start se nakonec postavila více jak stovka dětských sportovců. Ti nejmenší závoďáci soutěžili pouze v běhu, děti nad osm let už závodily v duatlonu.

Potom se na start charitativního běhu na 5 km Herbis trail run postavilo asi padesát příchozích i profesionálů, kteří tak uctili památku  Tomáše Procházky přezdívaného "Herbert", který byl profesionálním vojákem kynologem, zastřeleným minulý rok na misi v Afgánistánu. Herb byl deodmyslitelnou součástí realizačního týmu při dřívějších podnicích XTERRA Czech. Výtěžek ze startovného putoval na Nadační fond Armády České republiky. Za tím vším stojí praotec České Xterry "starý Ironman" Michal Piloušek senior se svým synem Michalem Pilouškem mladším, ředitelem celého tohoto podniku, který je příznivcem VELOSPORTU  Richarda a Lukáše Valentových a sedlá kola Scott a Cannondale. Prvním sobotním závodem Mistrovství Evropy XTERRA byl Xterra sprint plavání 300m-MTB 12km-běh 5km. Závod byl vyrovnaný a vítězství dosáhl Matěj Lukeš z triatlonu Plzeň. Mistrovství Evropy Xterra Czech přenášela žive i Česká televize.

Po sprintu přišel na řadu hlavní mistrovský závod, kde na  startu nemohl samozřejmě chybět ani Václav Holub triatlet  týmu VELOSPORT Valenta SCOTT Team. Hlavní závod měl distance 1,5 km plavání-35 km MTB-10 km běh. Závod ovládl a mistrem Evropy se stal Francouz Arthur Serrieres před Španělem Rubenem Ruzafou za kterým byl na třetím místě Jihoafričan Bradley Weiss. Náš Venca Holub závod dokončil na velice slušném 23. místě z cca 300 startujících. Mezi ženami se umístila na 1. místě Morgane Riou FRA před žijící legendou ženské Xterry Helčou Karáskovou CZE, 3 místo na bedně pro sebe získala Loanne Duvoisin SVI.  Závodní víkend byl zakončený nedělním XTERRA Short Trackem, jenž byl Xterra novinkou.  
 
 
                                                                                                                                                       RFSr.