zveřejněno: 07. 09. 2020

SP XTERRA Czech PRACHATICE 2020

Konečně!!! V sobotu 5.9.2020 nastal pro "Pilníka" Michala Pilouška Jr. a jeho  Xterra crew z Prachatic jejich den D. Tomuto dni ale předcházelo několik dlouhých měsíců plných nejistoty, nervů, příprav, tvrdé práce a vyjednávání. Světový pohár XTERRA Czech 2020 začal ve skutečnosti už ve čtvrtek kvaldou Xterra novinky Short Track. Short Track má za úkol zatraktivnit terénní triatlon pro diváky, kteří mohou  závodníky sledovat po celou dobu závodu. Vybírat si podle svého uvážení pro ně nejzajímavější pasáže tratě. Přemísťovat se na trati dle libosti, třeba jako  při cyklokrosu nebo crosscountry, a taky usnadnit sportovním televizním stanicím třeba live přenos a tím k televizním obrazovkám přilákat ještě více diváků a Xterru tím  ještě více dostat do podvědomí veřejnosti. Short Track finále má takovéto distance 2 x 0,2 km plavání, 5 x 1,8 km mtb a 3 x 1,1 km běh, kvalifikace poloviční.

V sobotu pak byl na programu závod skupiny elite XTERRA Czech Original 1,5 km plavání, 33 km mtb, 10,5 km běh. Na XTERRA Czech Original trati soupeřily též štafetové týmy. Pro příchozí byl rovněž připravený závod XTERRA Czech Hobby-Sprint 0,3 km plavání, 12 km mtb, 5 km běh. Právě na něj přijela do mého rodného města Prachatic, hájit   Markéta Valentová  barvy VELOSPORT Valenta SCOTT Team,  doprovázená  svým manželem  Davidem. Přivezli mi tak z Pelhřimova krapet té srandy a pohody. Já jsem se jim za to snažil odvděčit tím, že jsem jim chtěl   poskytnout trochu toho kamarádského zázemí a vše usnadnit co nejvíc to šlo. Snad to trochu přispělo k tomu, že Markéta ač neměla představu co jí na těžké mtb trati čeká, podala opět super výkon, když prý  z vody vylézala asi jako 8. Protože Xterra kolem zříceniny hradu Hus, a taky kolem bunkrů, není žádná vyjížďka kolem Hejlova a Nohaviček. Když přijela na Prachatické náměstí a obula si běžecké tretry, byla zase jako ryba ve vodě, protože běh to je její nejsilnější disciplína. My s Dafčou už jsme věděli, že když si nikde neustlala, tak teď už všechno dobře dopadne. Proto jsem si dovolil, zkrátit mu čekačku tím, že jsem ho pozval na exkurz do Pivovaru Prachatice, za něčím dobrým na polití suchýho plátku. Markéta dokončila svůj velký závod na 37. místě celkově,  na 8. místě  mezi ženami a  na 1. místě v kategorii Ž 40-49. To všechno v čase 1:28:56.2 .

V neděli se pak u Křišťanovického rybníku uskutečnily dětské závody a rovněž vzpomínkový běh XTERRA HERBI’S RUN. Jako uctění památky kamaráda Tomáše Herbiho Procházky, který byl součástí Xterra týmu a zemřel v říjnu 2018 ve válce v Afghanistánu. Výtěžek z dobrovolnického startovného na trati 5 km bude věnován fondu solidarity Armády České republiky.
 
výsledky:
https://sportsoft.cz/cs/zavod/overview/5526
                                                               ...........................................Robert Faltus Sr.